ابولا ايران

سازمان بهداشت جهانی اخیرا طغیان بیماری ویروس ابولا را در غرب آفریقا گزارش کرده است. این بیماری یکی از بزرگترین، شدیدترین و پیچیده ترین بیماری ها در تاریخ بوده است. سه کشور گینه، لیبریا و سیرالئون بیشتر تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته اند. در هر حال موارد تک گیر در نقاط مختلف دنیا نیز گزارش شده اند. کشورهای مذکور چالش های فراوانی در مقابله با انتقال ویروس و همچنین فراهم نمودن خدمات بهداشتی مناسب برای بیماران مبتلا دارند. با تمامی این اقدامات صورت گرفته موفقیت های اندک و نا امیدکننده ای بدست آمده است. اهمیت شیوع این بیماری به حدی رسیده است که محققین ابراز کرده اند که در صورت گسترش این بیماری و همه گیری جهانی عواقب هولناکی را بدنبال خواهد داشت.

ویروس ابولا حاوی ژنوم RNA تک رشته ای فیلامنت بوده و در خانواده فلوویریده قرار دارند. این ویروس همانند ویروس ماربورگ از عوامل مهم تب هموراژیک بوده و باعث اختلالات کوآگولاسیون و در نهایت شوک می گردد.

انتقال این ویروس از راههای مختلفی صورت می گیرد و شامل تزریق، استنشاق یا تماس می باشد. پریمات های غیر انسانی می توانند از طرق دهان یا چشم با این ویروس آلوده شوند و این نشان می دهد انسان نیز می تواند از این طریق با ویروس آلوده شود. تماس مستقیم شخص به شخص نیز از طرق تماس مستقیم پوست و یا مخاط آلوده با خون، ادرار، مدفوع و منی امکان پذیر است. ویروس ابولا تیپ های مختلف سلولی را آلوده می نماید که شامل سلول های مونوسیت ، ماکروفاژ، دندرتیک، اندوتلیال، اپی تلیال و فیبروبلاست می باشند. بیماران آلوده در ابتدت علائم غیر اختصاصی شبه آنفولانزا را نشان می دهند و با گسترش ویروس به اکثر ارگان های بدن آنها را تحت تاثیر قرار داده و در نهایت باعث شوک سپتیک می گردد. سایر علائم بالینی با راش، اختلالات گوارشی، خونریزی، درد قفسه سینه و ... مشخص می شود.

 لازم بذكر است اولين مورد ابتلا به اين ويروس در خارج از قاره آ،ريقا در كشور اسپانيا با  ابتلاي يك پرستار در بيمارستان كارلوس به ثبت رسيد. تعداد كشته هاي ناشي از اين بيماري در قاره آفريقا تا كنون از مرز 4200 تن گذشت! همچنين در ايالات متحده آمريكا اولين مورد ابتلا به ابولا در بيمارستاني واقع در تگزاس شهر دالاس شناسايي شد.

آخرين بروزرساني اين خبر:‌(20 مهر 1393)

 علیرضا تهمتن دانشجوی دکترای ویروس شناسی (دانشگاه علوم پزشکی تهران)

 

پرداخت حق عضویت و ...

پرداخت مستقیم 

 در این روش جهت پرداخت حق عضویت، هزینه ثبت نام‌ برنامه‌های علمی یا حمایت‌های مالی روی لینک زیر کلیک کنید. 

فرم پرداخت و درگاه پرداخت اینترنتی بانک ملی

پرداخت از سایر روش‌ها

در این روش جهت پرداخت حق عضویت، هزینه ثبت نام‌ برنامه‌های علمی یا حمایت‌های مالی را با مراجعه به یکی از شعب بانک ملی و یا استفاده از درگاه‌های مجازی (از قبیل موبایل بانک و ...) به شماره حساب ۰۱۰۵۴۳۶۰۶۵۰۰۴ شعبه دانشگاه  کد ۸۷ به نام انجمن ویروس شناسی ایران واریز نموده و سپس تصویر فیش بانکی به انضمام مشخصات پرداخت کننده را از طریق لینک زیر ثبت کنید. شماره شبا حساب IR690170000000105436065004

فرم پرداخت از سایر روش‌ها و ارسال تصویر فیش پرداختی

نماد الکترونیک

sadad

  

 

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.