حدود نیمی از مردم دنیا ویروس تازه کشف شده­ای به نام CrAssphage را در دستگاه گوارش خود دارند. این ویروس که در واقع نوعی فاژ می­باشد توسط پروفسور Robert Edwards و همکاران از دانشگاه San Diego State شناسایی گردید. پروفسور Edwards و همکاران این ویروس را به صورت کاملاً اتفاقی کشف کردند و به دلیل این که این ویروس پس از آنالیز DNA با نرم­افزار Cross-Assembly (CrAss) شناسایی شد به اسم CrAssphage نام­گذاری گردید. این ویروس باکتریال حدود 97000 جفت باز دارد و محققین برای این که مطمئن شوند توالی مشاهده شده مرتبط با یک ویروس جدید است لیست جامعی از ویروس­های شناخته شده را بررسی نمودند و پس از مطالعات متاژنوم مشخص گردید که جای CrAssphage در این بین خالیست! برای این که ثابت شود CrAssphage کشف شده آن­ها واقعاً در طبیعت وجود دارد یا نه، محققین از تکنیک تکثیر DAN استفاده نمودند. این فاژ حاوی ژنوم DNA دو رشته­ای حلقوی بوده و ژنوم کامل آن توالی­یابی شده است. نتایج این پژوهش در سال 2014 در مجله Nature منتشر گردید.

مطالعه متاژنوم که ویروس CrAssphage را نشان داد

محققین با مطالعات بیشتری روی این ویروس باکتریال نشان دادند که این فاژ خود به طور مستقیم عامل بیماری در انسان نیست، اما توانایی این را دارد که فرصت ابتلا به چاقی و دیابت را در انسان افزایش دهد. این فاژ از طریق آلوده نمودن باکتری­های فلور نرمال روده و از بین بردن آن­ها نقش قابل توجهی در بروز دیابت دارند. این یافته از طریق مطالعه مدفوع بیماران دیابتی اثبات شده است.

وحدت پورطهماسبي (دانشجوي دكتري ويروس شناسي پزشكي)

پرداخت حق عضویت و ...

پرداخت مستقیم 

 در این روش جهت پرداخت حق عضویت، هزینه ثبت نام‌ برنامه‌های علمی یا حمایت‌های مالی روی لینک زیر کلیک کنید. 

فرم پرداخت و درگاه پرداخت اینترنتی بانک ملی

پرداخت از سایر روش‌ها

در این روش جهت پرداخت حق عضویت، هزینه ثبت نام‌ برنامه‌های علمی یا حمایت‌های مالی را با مراجعه به یکی از شعب بانک ملی و یا استفاده از درگاه‌های مجازی (از قبیل موبایل بانک و ...) به شماره حساب ۰۱۰۵۴۳۶۰۶۵۰۰۴ شعبه دانشگاه  کد ۸۷ به نام انجمن ویروس شناسی ایران واریز نموده و سپس تصویر فیش بانکی به انضمام مشخصات پرداخت کننده را از طریق لینک زیر ثبت کنید. شماره شبا حساب IR690170000000105436065004

فرم پرداخت از سایر روش‌ها و ارسال تصویر فیش پرداختی

نماد الکترونیک

sadad

  

 

تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.